Produkty
Prasy stałokomorowe
McHale F5400
McHale F5500
McHale F5600
McHale F5600 Plus
Prasy zmiennokomorowe
McHale V6740
McHale V6750
McHale V8940
McHale V8950
Prasoowijarki
McHale Fusion 4
McHale Fusion 4 Pro
McHale Fusion 4 Plus
McHale Fusion Vario
McHale Fusion Vario Plus
Owijarki
McHale 991 High Speed
McHale Orbital
McHale 991L
McHale 991B
Kosiarki
McHale F3100
McHale R3100
McHale B9000
McHale B9600
McHale R310
Przetrząsacze
McHale ProPel M6-770
McHale ProPel T8-1020
Zgrabiarki
McHale R 62-72
McHale R 68-78
Ścielenie i podwanie pasz
McHale C430
McHale C460
McHale C470
McHale C490
Finansowanie
O nas
Znani producenci
Jak działamy
Polityka prywatności
Informacje
Kontakt

Wydajność i niezawodność pras rolujący McHale

 

Wydajność i niezawodność pras rolujący McHale

 

W nowoczesnym rolnictwie niezbędne stają się skuteczne narzędzia oferujące wydajne rozwiązania. Jednym z takich produktów są wszystkie prasy rolujące marki McHale. Prasy cechują się wysoką wydajnością i sprawdzoną niezawodnością.

Ponieważ prasy rolujące odgrywają kluczową rolę w produkcji siana oraz paszy. Użytkownicy wybierają wydajne rozwiązania, charakteryzujące się wydajnością, solidnością, trwałością oraz łatwością obsługi. Oferowane prasy rolujące marki McHale, są jednym z tych produktów na rynku, które spełniają powyższe wymagania, co zostało udowodnione w pracach polowych na całym świecie. Pozwalają na pracę w najtrudniejszych warunkach dzięki zastosowaniu zaawansowanych i sprawdzonych technologii.

 

Prasy stałokomorowe McHale

 


Seria maszyn stałokomorowych - F5000 - obejmuje cztery modele pras dostępnych na naszym rynku: F5400, F5500, F5600 oraz 5600 Plus. Podstawowym modelem jest prasa rolująca McHale F5400. Maszyna wyposażona jest w podstawowy 15-nożowy (opcjonalnie 25) system tnący z rotorem podającym w kształcie gwiazdy, który zapewnia szybki transport materiału z podbieracza do komory prasy.

Prasy stałokomorowe marki McHale cechują się prostą konstrukcją. Napęd z przekaźnika mocy (WOM) rozdziela się równomiernie na dwie strony maszyny dzięki specjalnej przekładni. Po lewej stronie maszyny zasila się układ walców w komorze prasy. Natomiast podbieracz i rotor otrzymują moment obrotowy przez prawą stronę przekładni. Rozwiązanie to niweluje straty energii tym samym zapotrzebowanie na moc. Prasa F5400 wymaga ciągnika o minimalnej mocy 80 KM na WOM

W prasach zastosowanie ma zabezpieczenie wykorzystujące sprzęgło krzywkowe dla głównego napędu, a dla podbieracza zastosowano zabezpieczenie w formie sprzęgła kołowego. Główny łańcuch napędu jest również zabezpieczony poprzez zastosowanie sprzęgła krzywkowego na WOM.

Aby podnieść wytrzymałość i ułatwić proces obsługi pras stałokomorowych producent zastosował system manualnego podawania smaru stałego przy wykorzystaniu ręcznej pompki. Smar rozprowadzany jest w sposób scentralizowany. W modelach wyższych F5500 i F5600 smarowanie odbywa się w sposób automatyczny. Smarowanie wykonywane jest poprzez podawanie smaru po każdym wyładowaniu beli z prasy. Istotą procesu smarowania jest utrzymanie w najlepszej kondycji najbardziej obciążonych łożysk, między innymi do osi walców komory i rotora podającego.

Każda prasa wyposażona jest również w system automatycznego smarowania kół zębatych i łańcuchów na zasadzie podawania specjalnego oleju poprzez przewody które zasilane są pompką napędzaną od kół napędowych podzespołów maszyny. Zbiornik na olej oraz pompka znajdują się pod pokrywą prasy.

Prasy serii F5000 to maszyny z komorą zwijającą wyposażoną w pełne walce. Łańcuch napędza walce. Podzespoły te mają mocne, kute osie o grubości 50 milimetrów. Walce mają jednakową średnicę i wzdłużne przetłoczenia. Ułatwia to zarówno rozpoczęcie formowania beli, jak i późniejsze jej obracanie oraz zwijanie różnych materiałów, w tym słomy.

Prasy stałokomorowe McHale serii F5000 charakteryzują się wieloma wspólnymi cechami. Jedną z nich jest podbieracz o szerokości 2100 mm. Składa się on z 5 belek z palcami rozmieszczonymi co 70 mm. Hydrauliczny system steruje podbieraczem, który opiera się na pompowanych kółkach. W każdym modelu serii F5000 można opcjonalnie zamontować rolkę dociskową pokosu, która pracuje nad podbieraczem. Prasy wyposażono w podbieracze krzywkowe, które mają dość gęsto rozmieszczone sprężyste palce. Dzięki temu można dokładnie zbierać pokos oraz podbierać słabsze, krótsze pokosy. Każdą prasę z serii F5000 można dodatkowo wyposażyć w opcjonalny podbieracz bezkrzywkowy z 6 belkami.
Standardowe opony pras F5400 mają rozmiar 340/75-17, natomiast opcjonalnie dostępne są opony 500/50-17. Maszyny F5500 są wyposażone w opony 500/50-17, a jako opcja dostępne są opony 500/50-22,5. W modelu F5600 standardowe opony mają rozmiar 500/50-22,5, a opcjonalnie dostępne są opony 560/45R22,5.

Dwa najwyższe modele - F5500 i F5600, mają w standardzie system tnący. Prasy te wyposażono odpowiednio w 15 i 25 noży. Taka liczba noży zapewnia teoretyczną długość cięcia wynoszącą 65 i 46 mm. Podbieracz przemieszcza zebraną masę w stronę komory prasowania za pomocą rotora. Palce rotora rozmieszczono w taki sposób, że tworzą układ 4-ramiennej gwiazdy. Producent informuje, że takie zamocowanie palców umożliwia równomierne podawanie nawet dużych porcji materiału do gardzieli komory prasowania.

Rotory mają podwójne zęby, co pozwala na wydajną pracę, nawet przy krótkim materiale. W prasach z docinaczem rotor podający ma inną konstrukcję. Producent montuje ślimakowe podajniki po bokach maszyny, które przenoszą podbierany materiał do środka komory prasowania. Łopatki rotora przeciskają materiał przez noże wystające w gardzieli. Hydraulicznie sterowane elementy mają zabezpieczenia przed uszkodzeniami, na przykład kamieniami. Zabezpieczenia mogą być hydrauliczne lub mechaniczne.

Prasy posiadają identyczne komory prasowania. Bele, które są tworzone, mają średnicę 1,25 m i szerokość 1,23 m. W komorze umieszczono 18 walców. Producent opracował sposób na usuwanie zatorów materiału zmierzającego do komory prasowania. W przypadku powstania zatoru, maszyna może uchylić podłogę pod rotorem, co umożliwia poluźnienie i przemieszczenie stłoczonego materiału oraz powrót do normalnej pracy. Podczas pracy z docinaczem, operator chowa noże na czas usuwania zatoru. Materiał z zatoru nie zostaje pocięty, ale przesunięty do komory bez rozdrabniania. Prasy wyposażone są również w specjalnie zaprojektowany system owijania siatką VARIO. Naciąg siatki zmienia się ręcznie, za pomocą koła pasowego o zmiennej średnicy, umieszczonego po prawej stronie maszyny. System pras F5000 pozwala na użycie siatki o szerokości do 130 cm. W modelu F5600 Plus użytkownik może ustawiać naciąg siatki (bądź folii) z kabiny ciągnika za pomocą sterownika.

Maszyny z serii F5000 mają różne sterowniki w zależności od modelu. Najprostszy model, prasa F5400, wykorzystuje sterownik Wizard. Model F5500 ma sterownik Wizard Plus, a prasy F5600 i F5600 Plus są wyposażone w zaawansowany sterownik Expert Plus. Każdy z tych sterowników umożliwia automatyczne sterowanie podawaniem siatki.

Najbardziej zaawansowanym modelem z serii F5000 jest McHale F5600 plus. To jest prasa z aparatem do folii.  Dodatkowa warstwa gwarantuje wyższą jakość kiszonki. Ponieważ folię można naciągnąć mocniej niż siatkę. Poziom naprężenia jest większy niż w przypadku siatki lub sznurka o całe 20%. W rezultacie otrzymujemy lepiej sprasowaną o regularnym kształcie bele.

 

Prasy zmiennokomorowe McHale

 

Wśród maszyn zmiennokomorowych dostępnych na rynku, w ofercie McHale znajdują się dwie prasy z rotorami tnącymi. Są to prasy taśmowe V6 oraz maszyny serii V8.

Podstawowym modelem jest nietnąca prasa V6740 oraz wersja V6750 wyposażona w niezawodny rotor tnący wyposażony w 15 lub 25 noży. Rozmiar zwiniętych bel wynosi od 0,6 do 1,68m. Rozmiar beli (średnicę) można regulować w krokach co 10 mm.

Natomiast prasy V8940 i V8950 to wersje podobne do serii V6, posiadające zwiększoną komorę. Co pozwala na formowanie beli o średnicy 0,6 aż do 1,9m.

Ustawienie siatki oraz gęstość beli można regulować za pośrednictwem sterownika Expert Plus z kabiny ciągnika.

Standardowe wyposażenie modelu V6740 obejmuje scentralizowany ręczny układ smarowania łożysk, a opcjonalnie lub w modelach wyższych dostępny jest automatyczny układ smarowania. Układ smarowania dostarcza smar do wszystkich łożysk tocznych i wirników komory. Materiał pobierany jest za pomocą podbieracza krzywkowego o szerokości 2,1 m (w opcji podbieracz bezkrzywkowy) i wyposażony w ocynkowaną osłonę antykorozyjną. Podbieracz krzywkowy porusza się po torze wyposażonym w podwójny rząd wałów i posiada 5 rzędów zębów.

Prasa posiada miejsca rewizyjne, które pozwalają na szybka wymianę zużytych rolek. Podbieracz bezkrzywkowy wyposażony jest w sześć rzędów zębów co pozwala na zbiór dużych pokosów i uzyskiwania większej wydajności. Podbieracze bezkrzywkowe są mniej niezawodne, mają mniej ruchomych części i nie wymagają konserwacji. Materiał kierowany jest ze zbieracza na rotor podający, który przeciska materiał przez 15 noży. Daje to teoretyczną długość cięcia wynoszącą 65 mm. Opcjonalnie układ tnący może posiadać 25 noży. Rodzaj podawania rotora i posuwu mielącego jest powiązany z liczbą elementów skrawających. Podwójnie rozmieszczone palce rotora ułożone są spiralnie, co pozwala na stopniowe dozowanie materiału docierającego do komory tnącej i nawojowej. W układzie hydraulicznego napinania pasa maszyny zmiennej znajduje się zawór proporcjonalny, co sprawia, że ​​zaraz po rzuceniu beli możemy zwinąć kolejny materiał, dostosowując wielkość nacisku do prędkości beli. W fazie początkowej zwijania pomagają dwie sprężyny, wywierające nacisk na pokos. Dzięki czemu ułatwiają początkowy obrót tworzonej beli.

McHale zaprojektowała sprawdzony system składający się z 1 (opcja) lub 3 szerokich pasów syntetycznych. McHale zaleca jednak, aby prasy jednotaśmowe były używane wyłącznie do ciężkich zadań, takich jak mokra, długa trawa. Trzy przenośniki są bardziej wydajne przy zbiorze suchego lub wstępnie wysuszonego materiału. Nie oznacza to jednak, że prasa z trzema pasami nie poradzi sobie z cięższymi materiałami. Producent wybrał materiał syntetyczny, ponieważ siły działające na pasek są duże i podczas zwijania beli mogą powstać duże naprężenia. Aby przenośniki taśmowe działały efektywnie nawet w wilgotnych warunkach pokosu, producenci stosują rolki do czyszczenia dolnych krawędzi wałków i taśm przenośnikowych. Dodatkowo rolka napędu pasowego posiada tzw. podwójny napęd. Jeżeli w trudnych warunkach napęd główny okaże się zbyt słaby i pasek zacznie się ślizgać, załączy się napęd pomocniczy, co nie spowoduje istotnego ograniczenia obrotów paska.

Konstrukcja prasy została zmieniona względem poprzednich wersji, ponieważ rotor został umieszczony znacznie bliżej podbieracza, co skróciło drogę podawania materiału do komory, co znacznie niweluje ryzyko zapychania. Zastosowanie amortyzowanej podłogi również niweluje wspomniany problem, gdyż umożliwia wyrównywanie pokosu, podczas pracy na terenach o zróżnicowanej jakości i plonie. W wyniku swojego działania zmniejsza zatykanie się rotorów, co przekłada się na większą przepustowość, nawet w trudniejszych warunkach i nierównym obciążeniu plonu.