Urządzenia służące do mechanicznego ścielenia są coraz bardziej popularne w większych i średnich gospodarstwach hodowlanych w Polsce. Chodź sam zakup maszyny nie należy do najtańszych, a do obsługi urządzenia musi zostać oddelegowany ciągnik to mimo wszystko zainteresowanie tego typu urządzeniami rośnie.
Głównym założeniem dwufunkcyjnych ścielarek jest zwiększenie oszczędności związanych z czasem i materiałem oraz zużyciem paliwa. Zwiększenie wydajności, dzięki niższej pracochłonności to główna cecha, która wpływa na opłacalność zastosowania ścielarki w gospodarstwie.
Oferowane przez nas maszyny do ścielenia i podawania pasz renomowanej marki McHale to gama, aż czterech modeli, które zostały specjalnie zaprojektowane, tak by sprawdziły się w różnych specyficznych warunkach. Najniższy model C430 to maszyna zawieszana, pozwalająca na przejazd w wąskich wjazdach oraz obsługę ciasnych stanowisk, kolejne modele C460, C470 oraz C490 to już maszyny zaczepiane wyróżniające się zwiększoną ładownością i wydajnością, którą można dobrać do potrzeb naszej hodowli.
Optymalnym i popularnym modelem jest ścielarka McHale C460-to dwufunkcyjna maszyna służąca do ścielenia legowisk słomą, a także zadawania pasz (pociętej kiszonki, słomy oraz siana). Sterowanie maszyny obsługuje się z kabiny ciągnika. Do samej obsługi maszyny wsytarczy ciągnik o mocy 70KM i prędkości WOM 540. Ścielarka posiada dwustopniową przekładnię pozwalającą na dostosowanie obrotów wirnika od 280 obr/min przy zadawaniu pasz, do 540 obr/min podczas ścielania słomą.
Ścielarka C460 jest bardzo łatwa w obsłudze, wystarczy podpiąć ją do dolnego zaczepu ciągnika wraz z wężami hydraulicznymi wykorzystującymi dwa wyjścia oraz podpiąć wałek przekaźnika mocy. Załadunek maszyny przy użyciu bel okrągłych lub kwadratowych może zostać wykonany dzięki specjalnej klapie umiejscowionej z tyłu, bez pomocy ładowacza. Operator rozpoczyna pracę ścielarki poprzez włączenie wałka WOM. W pierwszej kolejności uruchamia się wirnik, a następnie gdy użyjemy przycisku na sterowniku, uruchomiony zostanie rotor rozdrabniający słomę. Operator może regulować prędkość podawania balotu względem prędkości rotora oraz cofać przenośnik podłogowy. Istnieje również regulacja rozdrobnienia słomy w zależności od potrzeby.
Konstrukcja urządzenia McHale C460 to wytrzymała rama i solidna blacha, która w całości tworzy idealną sylwetkę pozwalającą na przemieszczanie się w wąskich przejazdach. Przenośnik podłogowy umieszczony jest pod rotorem i kończy się przed samym wirnikiem. Pozwala to w łatwy sposób na usunięcie zablokowanego materiału poprzez cofnięcie taśmy. Konstrukcja taśmy pozwala na równomierne i ciągłe podawanie materiału do rotora z możliwością regulacji jej prędkości na panelu sterowania. Wirnik wydmuchu słomy o średnicy 1,57m, wyposażony jest w sześć płatów wydmuchu zapewniających dużą wydajność wyrzutu. Osłona wirnika jest dodatkowo uszczelniona, co zapobiega utracie materiału. Rynna wyrzutu słomy i zadawania posiada 3 stopniową regulację, co zmniejsza opór i pozwala na daleki wyrzut. Rynna sterowana jest przy pomocy josticka, co pozwala w łatwy sposób ustalić operatorowi wysokość i kierunek wyrzutu. W McHale C460 rynna wyrzutu może obrócić się o 300°, co ułatwia na ścielenie w budynkach z wąskimi przejazdami. Rotor ścielarki wyposażony jest w 48 noży zamontowanych na sześciu dyskach. Napęd rotora odbywa się przy wykorzystaniu wytrzymałego pasa wieloklinowego. System pasowy napędzający rotor pozwala na jego wyłączenie oraz zapewnia, że turbina wydmuchu może pracować niezależnie od rotora, co redukuje znacząco zapotrzebowanie na moc ciągnika.
Stosunek ceny co do wydajności i jakości ścielarki McHale C460 jest optymalnym rozwiązaniem dla wielu gospodarstw. Maszyny te cieszą się coraz większym uznaniem wśród polskich rolników, którzy dzięki nim mogą zaoszczędzić swój czas, zminimalizować koszty oraz odciążyć się od swojej codziennej ciężkiej pracy.